Skip to content
Home » 10 tipp a megfelelő mentor megtalálásához

10 tipp a megfelelő mentor megtalálásához

mentor

Egy mentor nem csak egy tapasztalt szakember, aki osztogatja a tanácsait. Ő az a valaki, aki már bejárta azt az utat, amin te még csak most kezded lépéseidet. Ő az, aki már találkozott azokkal a kihívásokkal, amelyekkel te szembenézhetsz, és rendelkezik azokkal az eszközökkel és stratégiákkal, amelyek segíthetnek ezek leküzdésében.

A mentorálásnak számos előnye van. Az egyik legfontosabb az, hogy személyre szabott tanácsokat kaphatsz.

Emellett egy mentor sokszor abban is segíthet, hogy meglásd azokat a lehetőségeket, amelyek talán észrevétlenül elmennének melletted.

Hogyan találhatod meg a megfelelő mentort?

A mentor megtalálása kulcsfontosságú lépés a karriered előmozdításában.

Ez nem csupán arról szól, hogy találsz valakit, aki sikeres a szakmádban, hanem arról is, hogy olyan személyt találj, aki megérti a céljaidat, kihívásaidat, és hajlandó időt és energiát fordítani a fejlődésedre.

1. Ismerd meg a céljaidat!

Mielőtt bárkit megkeresnél, nagyon fontos, hogy tisztában legyél a saját céljaiddal.

Tudd, hogy milyen irányba szeretnél elindulni a karrieredben, és milyen készségeket, tapasztalatokat szeretnél fejleszteni.

Ha ezekkel tisztában vagy, könnyebb lesz olyan mentort találni, aki segíthet elérni ezeket a célokat.

Ez a tisztánlátás megkönnyíti a kommunikációt és a kapcsolat kialakítását is.

2. Keresd meg a potenciális mentorokat a közvetlen környezetedben!

Kezdd a keresést a saját munkahelyeden vagy szakmai hálózatodban.

Nézd meg, van-e olyan kolléga, aki nagyobb tapasztalattal rendelkezik, vagy már elérte azt a pozíciót, amire te is vágysz.

Ezek az emberek értékes tapasztalatokkal rendelkeznek, és valószínűleg szívesen osztják meg veled a tudásukat.

A közvetlen környezetedben található mentorok könnyen elérhetőek, és valószínűleg már rendelkeznek némi ismerettel a te helyzetedről is.

3. Használd ki a közösségi médiát és a szakmai hálózatokat!

A közösségi média, különösen a LinkedIn, kiváló eszköz a potenciális mentorok felkutatására.

Keress olyan szakembereket, akiknek a karrierje hasonló a te álmaidhoz, és akik szívesen osztanak meg szakmai tartalmakat.

Amikor kapcsolatba lépsz velük, legyél egyértelmű a szándékaiddal, és emeld ki, miért gondolod, hogy ők segíthetnek a fejlődésedben.

Egy jó bemutatkozó üzenet megnyithatja az ajtót egy értékes mentorálási kapcsolat előtt.

4. Vegyél részt szakmai eseményeken!

Konferenciák, workshopok és más szakmai események remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy találkozz potenciális mentorokkal.

Az ilyen eseményekre olyan emberek járnak, akik hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek, és készek megosztani tapasztalataikat.

Ne félj beszélgetést kezdeményezni, és mutasd meg, hogy komolyan veszed a szakmai fejlődésedet.

Egy személyes találkozó sokszor többet érhet, mint egy online kapcsolatfelvétel.

5. Csatlakozz szakmai szervezetekhez!

Számos szakmai szervezet és egyesület létezik, amelyek kifejezetten arra fókuszálnak, hogy a tagjaik számára mentorálási lehetőségeket biztosítsanak.

Csatlakozz ilyen szervezetekhez, és vegyél részt a programjaikban.

Ezek a szervezetek általában jól strukturált mentorprogramokat kínálnak, ahol könnyen találhatsz olyan szakembert, aki szívesen segítene a fejlődésedben.

Ezen kívül, az ilyen programok gyakran hosszú távú kapcsolatok kiépítésére is alkalmasak.

Nemzetközi Szervezetek

Toastmasters International -A Toastmasters nemzetközi szervezet, amelynek célja a kommunikációs és vezetői készségek fejlesztése. A tagság részeként mentorálási programok is elérhetőek, amelyek segítik az új tagokat a fejlődésben.

Mentor Collective – Ez egy globális mentorálási platform, amely összekapcsolja a hallgatókat és a fiatal szakembereket tapasztalt mentorokkal, segítve őket a karrierfejlődésben.

Women in Technology International (WITI) – Ez a szervezet kifejezetten a nők technológiai szektorban való előmenetelét támogatja. Mentorálási programokat is kínálnak, amelyek során tapasztalt szakemberek segítik a nőket a szakmai fejlődésükben.

American Management Association – Az AMA különböző vezetői és szakmai fejlődési programokat kínál, beleértve a mentorálást is. Ezek a programok célzottan segítenek abban, hogy a tagok előrelépjenek a karrierjükben.

The Association for Women in Science (AWIS) -Az AWIS egy olyan nemzetközi szervezet, amely női tudósokat és mérnököket támogat. Mentorprogramokat is kínálnak, amelyek segítik a nők előrejutását a tudományos és műszaki pályákon.

PMI Mentor Program – A PMI a projektmenedzsment területén tevékenykedők globális szervezete. A PMI mentorálási programjai révén a tagok tapasztalt szakemberektől tanulhatnak, akik segítenek a projektmenedzsment karrierjük fejlesztésében.

SWE Mentor Program – SWE célja a nők támogatása a mérnöki pályán. Mentorprogramjaikon keresztül a tagok tapasztalt női mérnökökkel vehetik fel a kapcsolatot, hogy szakmai támogatást kapjanak.

Magyarországi Szervezetek

JCI Hungary – A JCI (Junior Chamber International) fiatal vezetők és vállalkozók nemzetközi szervezete, amely Magyarországon is aktív. Tagjaik számára mentorprogramokat kínálnak, amelyek célja a személyes és szakmai fejlődés támogatása.

HBLF(Hungarian Business Leaders Forum) -A HBLF mentorprogramokat szervez fiatal tehetségek számára, amelyek célja a vezetői készségek fejlesztése és a szakmai hálózatok kiépítése.

HVG Mentorprogram – A HVG Mentorprogram egy éves időtartamú program, amely során a résztvevők tapasztalt vezetők és szakemberek mentorálásával fejlődhetnek, és felkészülhetnek a karrierjük következő lépésére.

Budapest Business Club – A BBC mentorprogramja kifejezetten üzleti és gazdasági területen tevékenykedő fiatalok számára kínál lehetőséget. A mentorok között vezető üzletemberek és sikeres vállalkozók is megtalálhatóak.

NaTE Mentorprogram – Ez a szervezet a nők tudományos karrierjének támogatását tűzte ki célul. Mentorprogramjuk keretében tapasztalt tudósok segítik a fiatal nők karrierjének fejlődését.

Design Terminal – A Design Terminal mentorprogramjai fiatal vállalkozóknak és startupoknak kínálnak lehetőséget, hogy sikeres vállalkozók és szakemberek mentorálásával növekedjenek és fejlődjenek.

Menedzserek Országos Szövetsége – A MOSZ vezetők és menedzserek számára kínál mentorálási lehetőségeket. A program célja, hogy a tagok vezetői készségeiket fejlesszék, és felkészüljenek a magasabb pozíciók betöltésére.

StartITup Győr – Egy regionális kezdeményezés, amely a győri startup ökoszisztéma fejlesztésére koncentrál. Mentorprogramjuk révén a fiatal vállalkozók tapasztalt üzletemberekkel és szakértőkkel dolgozhatnak együtt.

6. Kérdezd meg a vezetőidet vagy tanáraidat!

Ha jelenleg tanulsz, vagy ha friss diplomás vagy, érdemes megkérdezni az oktatóidat vagy vezetőidet, hogy van-e javaslatuk egy potenciális mentorra.

Ők ismerik a teljesítményedet, és valószínűleg tudják, ki lenne megfelelő mentor számodra.

Ezen kívül, lehet, hogy olyan kapcsolataik vannak, amelyekhez más módon nem férhetnél hozzá.

Egy ilyen ajánlás nagyban megkönnyítheti a mentor keresési folyamatot.

7. Olvass szakmai blogokat és könyveket!

Cikkajánló: A 10 legjobb önismereti könyv

Keresd azokat a szakembereket, akik aktívan publikálnak a szakterületeden!

Azok, akik blogokat írnak vagy könyveket publikálnak, gyakran készek megosztani a tudásukat másokkal is.

Ha találsz egy olyan szerzőt, aki inspirál, próbálj meg kapcsolatba lépni vele. Lehet, hogy szívesen vállalja a mentorálást, vagy legalább ajánlhat valakit, aki segíthet.

Ez a fajta proaktív megközelítés különösen hasznos lehet a mentor keresésében.

8. Tarts kapcsolatot a volt kollégákkal és osztálytársakkal!

A volt kollégák és osztálytársak is értékes mentorok lehetnek.

Bár már nem dolgoztok együtt, vagy nem jártok ugyanabba az iskolába, ők is rendelkezhetnek olyan tapasztalatokkal és kapcsolatokkal, amelyek segíthetnek a karriered előmozdításában.

Tartsd fenn a kapcsolatot ezekkel az emberekkel, és ne habozz tanácsot kérni tőlük.

Az ilyen kapcsolatok néha váratlan lehetőségeket is nyithatnak meg.

9. Kérdezd meg a barátaidat és ismerőseidet!

Lehet, hogy a barátaid vagy ismerőseid ismernek valakit, aki tökéletes mentor lenne számodra.

Ne habozz megkérdezni őket, hogy tudnak-e ajánlani valakit, akivel érdemes lenne kapcsolatba lépned.

Néha a legjobb kapcsolatok személyes ajánlásokon keresztül jönnek létre, és egy megbízható ismerős által ajánlott mentor különösen értékes lehet.

Emellett ez a megközelítés bizalmat is építhet a kapcsolat kezdetén.

10. Gondolkodj nem hagyományos mentorokban!

Nem minden mentor lesz formális kapcsolatban veled.

Néha a legjobb mentorok azok, akik nem is tudják, hogy mentorálnak téged.

Ez lehet egy olyan kolléga, akire felnézel, vagy egy szakmai példakép, akit távolról figyelsz.

Ezek az emberek is rengeteget segíthetnek a fejlődésedben, ha megfigyeled, hogyan dolgoznak, és tanulsz a módszereikből.

Ne korlátozd a mentor keresését csak a formális kapcsolatokra; néha a legtöbbet egy informális mentorálási kapcsolat adhat.

mentor

Hogyan építsd fel a mentorált-mentor kapcsolatot?

Miután megtaláltad a megfelelő mentort, fontos, hogy a kapcsolatot jól építsd fel.

Ez nem csak arról szól, hogy kérdéseket tegyél fel és tanácsokat kapj, hanem arról is, hogy hogyan tudsz együttműködni a mentoroddal.

Legyél nyitott és őszinte!

A mentorálás során elengedhetetlen, hogy őszinte legyél a céljaiddal, kihívásaiddal és félelmeiddel kapcsolatban.

Ha nem mondod el, mi az, ami igazán érdekel, vagy ami nehézséget okoz, a mentorod nem fog tudni hatékonyan segíteni.

Az őszinteség az alapja egy sikeres mentorált-mentor kapcsolatnak.

Mutass tiszteletet és hálát!

Emlékezz rá, hogy a mentorod időt és energiát fordít rád, ezért fontos, hogy tisztelettel és hálával közelíts felé.

Ez azt jelenti, hogy mindig tartsd tiszteletben az idejét, és ha tanácsot kapsz, mutasd ki a háládat.

Egy egyszerű „köszönöm” is sokat jelenthet, de még jobb, ha időnként visszajelzést adsz neki arról, hogyan segített a tanácsa a fejlődésedben.

Tartsd fenn a rendszeres kapcsolatot!

A sikeres mentorálás nem egy egyszeri beszélgetésből áll. Fontos, hogy rendszeresen kapcsolatban maradj a mentoroddal.

Állítsatok fel egy ütemtervet a találkozókra, akár személyesen, akár online.

Ez segít abban, hogy a kapcsolat folyamatosan fejlődjön, és mindketten nyomon tudjátok követni a fejlődésedet.

Kérj visszajelzést és fogadd el a kritikát!

A mentorálás egyik legfontosabb eleme a visszajelzés.

Ne félj megkérdezni a mentorodat, hogy mit gondol a teljesítményedről, és hogyan látja a fejlődésedet.

Ha kritikát kapsz, fogadd el, és használd fel arra, hogy javítsd a készségeidet.

A mentorált-mentor kapcsolat egyik legnagyobb előnye, hogy tanulhatsz a hibáidból, és gyorsabban fejlődhetsz.

Milyen buktatókra figyelj?

A mentorálásnak számos előnye van, de mint minden kapcsolatnak, ennek is megvannak a maga buktatói.

Fontos, hogy tudatosan figyelj ezekre, hogy elkerüld a felesleges konfliktusokat és félreértéseket.

Ne várj el mindent a mentorodtól!

A mentorálás nem azt jelenti, hogy a mentorod minden kérdésedre választ ad, vagy minden problémádat megoldja.

A kapcsolat inkább iránymutatást és támogatást jelent.

Neked is aktívan részt kell venned a folyamatban, és saját magadnak is meg kell dolgoznod a sikerért.

Kerüld a túlzott függést!

Fontos, hogy ne válj túlzottan függővé a mentorodtól.

Bár a tanácsai nagyon értékesek, ne felejtsd el, hogy a saját döntéseidet neked kell meghoznod.

A mentorálás célja, hogy önállóbbá válj, nem pedig az, hogy mindig másra támaszkodj.

Ne felejtsd el, hogy a mentorálás kétirányú folyamat!

A mentorálás nem egyirányú utca. Bár te vagy az, aki a legtöbbet profitálhat a kapcsolatból, a mentorod is tanulhat tőled.

Próbálj meg úgy viszonyulni hozzá, hogy mindkét fél számára előnyös legyen a kapcsolat.

Hogyan zárd le a mentorálási folyamatot?

Minden mentorálási folyamatnak eljön az a pontja, amikor már nem szükséges a rendszeres kapcsolat.

Ez nem jelenti azt, hogy a kapcsolat megszűnik, de a mentorálási folyamat lezárása is fontos lépés.

Értékeljétek a közös munkát!

Amikor úgy érzed, hogy elérted a kitűzött céljaidat, ülj le a mentoroddal, és beszéljétek át, hogy mit értetek el közösen.

Ez egy remek alkalom arra, hogy kifejezd a háládat és visszajelzést adj a mentorodnak.

Keresd meg a következő lépést!

A mentorálási folyamat lezárása után fontos, hogy keresd meg a következő lépést a karrieredben.

Talán egy új mentorra lesz szükséged, vagy esetleg te magad válhatsz mentorrá valaki más számára.

A mentorálás egy folyamatos fejlődési folyamat, amely mindig új lehetőségeket nyit meg előtted.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük