Stressz-szintünk széles skálán mozoghat: okozhat csupán bizonytalanságot a mindennapjainkban, de akár a munkahelyi kiégésig is eljuthatunk a kezeletlen stressz miatt. Ne várjuk meg, míg súlyos lesz a helyzet, számos lehetőségünk van, hogy segítsünk magunkon!
Miről olvashatsz ebben a cikkben?
1. A bizonytalanság kezelése
Ha egy lehetséges probléma megemeli a stressz-szintünket, valószínűleg aggodalmaskodók vagyunk.
Az aggodalom stresszes (az aggodalmaskodók gyakran amiatt aggódnak, hogy túl sokat emésztik magukat), ezért tanácsos néhány technikát elsajátítani az aggodalom szabályozására.
1.1. A túlzott aggodalom négylépéses terápiája
Az alapelv az, ha végigaggódjuk a napot, elkezdünk bizonyos helyeket társítani az aggodalomhoz. Ha újra meglátjuk ezeket, automatikusan aggódni kezdünk. Ezt a ciklust meg lehet törni.
- Azonosítsuk az aggodalmat a gondolataink és érzéseink között!
- Jelöljük ki a helyet és az időt, amikor az aggasztó dolgokon gondolkodunk!
- Ha ezen az időkereten kívül aggodalmaskodunk, hagyjuk abba, halasszuk el ezeket a gondolatokat a kijelölt ideig, és összpontosítsunk arra, amivel foglalatoskodtunk!
- Használjuk az „aggodalmaskodási időt” arra, hogy megoldást keresünk a problémákra!
Ezek a lépések jelentősen csökkenthetik a stressz-szintünket.
2. Együttélés a bizonytalansággal
Következzen néhány kérdés, amely segít átgondolni, hogyan reagálunk az ismeretlenre, és ezzel csökkenthetjük a stresszt:

- Segít vagy hátráltat, hogy bizonyosságra van szükségem?
- Ha hátráltat, hogyan szoktam ezzel megküzdeni?
- Ha nem tudom, mi fog történni, valami rosszra számítok?
- Mennyire valószínű, hogy rossz dolgok fognak történni?
- Ha csak ki sesély van erre, el tudom fogadni?
- Vannak számomra elviselhető vizonytalanságok?
- Hogy kezelik a barátaim, családtagjaim a kiszámíthatatlant?
- Van valami, amit tanulhatok tőlük?
- Használhatók ezek a megküzdési módok az én életemben is?
3. Milyen mértékű a stressz?
Fontos, hogy ismerjük a stressz szintjét, mert csak így tudhatjuk, mihez kezdjünk vele.
Akut stressz: rövid távú krízis, mint például egy nyilvános beszéd megtartása. Kis adagokban izgalmas, sőt akár hasznos is lehet, és nem sokat árt – kivéve, ha súlyos vagy traumatikus. A negatív hatások közé tartozhat az érzelmi distressz és a fejfájáshoz, hasfájáshoz hasonló testi tünetek, de ezek általában kezelhetők.
Epizodikus akut stressz: amikor az akut stressz rendszeressé válik, például ha gyakran élünk meg krízist, mert szokásunk túl sokat vállalni. Az asszertivitás, a rangsorolási képesség és a mindulness segíthet csökkenteni a hatását.
Krónikus stressz: magas stressz-szint huzamosabb időn át, például ha a főnökünk állnadóan túlterhel és kritizál minket. Kizsigerelő, kimerítő érzés. Növeli a testi és mentális betegségekre való fogékonyságunkat, és ilyenkor akár terapeuta támogatására is szükségünk lehet, aki segíthet fejleszteni a megküzdési képességeinket.
4. A konfliktussal járó stressz
Olykor mindenki belebonyolódik összetűzésekbe vagy nézeteltérésekbe, és a legtöbb konfliktus stresszes. Hogyan maradjunk nyugodtak és magabiztosak véleménykülönbség vagy személyes ellentét esetén?
4.1. Hitelesség
A kutatások szerint az egyik legjobb eszköze a konfliktus során fellépő stressz kezelésének a hitelesség. A hitelesség négy dimenziója:
- Tudatosság. Ismerjük a gondolatainkat, érzéseinket, indítékainkat, személyiségünket, szükségleteinket, és bízunk bennük.
- Elfoglulatlan feldolgozás. Védekezés nélkül vesszük a visszajelzést és elfogadjuk a kimenetelt.
- Viselkedés. Értékeink és preferenciáink szerint viselkedünk.
- Kapcsolathoz való viszony. Őszinte kapcsolatok, amelyekben a hibáinkat és az erényeinket is látni engedjük.
Ha képesek vagyunk ilyenfajta hiteles kapcsolatot fenntartani magunkkal, kevésbé lesz stresszes a mások viselkedése és véleménye által keltett nyomás.
Ha együttműködőek vagyunk is, valószínűleg nem tudjuk teljesen elkerülni az összetűzéseket. Ha megőrizzük a hitelességünket, és megoldandó problémákként, nem megnyerendő csatákként tekintünk a konfliktusokra, csökkenthetjük a stresszt.
5. Kitérni a problémák elől
Többféle módon próbáljuk a stresszt elkerülni.
- Elutasítjuk, hogy elgondolkodjunk. „Esedékes az adóbevallás, elmegyek moziba.”
- Kerüljük, ami fájdalmas emlékeket hívhat elő. „Az iskolában rendre leszidtak a buta kérdésekért. Nem fogom megkérdezni a főnökömet, mire gondol.”
- Nem ellenőrizzük félelmeink valóságalapját. „Az a csomó rák is lehet. Nem megyek orvoshoz, túlságosan félek.”
- Kerüljük a társas helyzeteket. „Csak bolondot csinálnék magamból, kihagyom a bulit.”
- Kerüljük a kihívásokat. „Lehet, hogy rosszul teljesítek a versenyen. Inkább el sem indulok.”
„Az elkerülés becsapós, mert valamennyire működik… de hosszú távon nagy árat fizetünk érte.” – Ellen Hendriksen, amerikai pszichológus
A stresszor elkerülése azt jelenti, hogy nem tanulunk meg megküzdeni vele. Sokkal jobb azon dolgozni, hogy egyre jobban elviseljük a stresszt, és megtaláljuk a megoldásokat.
6. Életminőség
Ha úgy érezzük, stresszesebbek vagyunk, mint kellene, vegyük komolyan az érzést. Gondolkodjunk el ezen az öt kérdésen:
- Nehezen tudok ellazulni a szabadidőmben?
- Kihat a stressz-szintem az általános hangulatomra?
- Nehezen tudok koncentrálni?
- Kialakítok egészségtelen szokásokat?
- Úgy érzem, nehéz kezelni az érzéseimet?
Ha a fenti kérdések nagy részére igennel felelünk, a stressz hatással van a jóllétünkre.
7. A munkahelyi stressz és kiégés
Nem szokatlan a munkanap végén jelentkező fáradtság, de mi van, ha folyton kimerültek vagyunk, és nem szeretjük a munkánkat? Lehet, hogy a kiégés a probléma – ha igen, komolyan kell vennünk.
Nem csak átlagos stressz?
A kiégés nem azonos a munkahelyi stresszel: a kezeletlen stressz eredménye. Ha túl sokági élünk át erős stresszt, nemcsak szorongók és túlterheltek leszünk, hanem zárkózottak, érdektelenek, cinikusak, kétségbeesettek, sőt az életünktől is undorodhatunk.
A munkahelyi kiégés tünetei nagyon hasonlók a klinikai depresszió tüneteihez. A kiégés és a depresszió tünetei közötti átfedés olyan nagy, hogy tudománytalan két külön állapotnak tekinteni.
Ha felmerül a gyanú, hogy a klinikai depresszió felé tartunk, mindig érdemes felkeresni egy orvost. Másrészről milyen lehetőségeink vannak, ha még nem égtünk ki, de érezzük, hogy afelé haladunk?
8. Kiégés (burn-out) előtt: vegyük észre a veszélyeket!
A legjelentősebb kockázati tényezők a következők:
- Nincs ráhatásunk a munkánkra.
- Zavarosak az elvárások, amelyeket nehéz teljesíteni.
- Egészségtelen a munkahelyi kultúra, például zsarnok a főnök, áskálódnak a munkatársak.
- A munkahely nem felel meg az értékeinknek, készésgeinknek, érdeklődésünknek és személyiségünknek.
- Kényelmetlen a tempó: túl unalmas vagy túl mozgalmas.
- Sok a túlóra, így kevés idő jut a regenerálódásra, nincs egyensúlyban a munka és a magánélet.
- Az identitásérzésünk túlságosan összeforr a munkánkkal.
- Érzelmileg megterhelő területen, például az egészségügyben vagy az oktatásban dolgozunk.
- Nincsenek, akik a munkahelyen vagy azon kívül támogatnának.

9. A kiégés megelőzése
Ha úgy érezzük, minket is fenyeget a kiégés, a legjobb szembenézni a ténnyel, és dolgozni a stressz kezelésén. Azok hajlamosak leginkább a kiégésre, akik próbálják elkerülni, hogy át kelljen gondolni a helyzetüket. Ezt szem előtt tartva igyekezzünk élhetővé tenni a napjainkat.
- Töltsünk időt támogató munkatársakkal, akikben megbízunk.
- Legyen olyan időszak, amikor nem foglalkozunk elektronikus készülékeinkkel.
- Ne üljünk egy helyben egy óránál tovább.
- Legyen tere az életünkben a nevetésnek és a játéknak.
- Vegyük észre a pozitívumot, még ha az valamilyen apróság is, például csevegés egy munkatárssal.
- Szakítsunk időt a munkaidőn túl a családra, barátokra.
- Járjunk olyan közösségbe, amely számunkra fontos értékeket képvisel.
10. Átkeretezés
A stressz kezelésének egyik hatékony módja, hogy átkeretezzük az adott helyzetet, problémát. Nézőpontot váltunk, például úgy, hogy képekben gondolkodunk.
Utasok a buszon – A stressz olyan, mint a bomlasztó utasok. Ne álljunk le vitatkozni, haladjunk tovább abba az irányba, amelyikbe szeretnénk.
Strandlabda – A stresszes témák mellőzésére törekedni olyan hatékony, mint a víz alá nyomni egy labdát: a problémák is a felszínre fognak bukkanni.
Falevelek a patakban – Képzeljük el, hogy egy patak partján üldögélünk. A stresszes érzéseink falevelekként lebegnek a vízen. Hagyjuk, hogy tovaússzanak.
Futóhomok – Ha le akarjuk állítani a distressz érzését, csak még mélyebbre süllyedünk: fogadjuk el az érzéseinket.
Gondolatvonat – Képzeljük el, hogy elhalad előttünk egy vonat, a vagonok oldalára egy-egy negatív gondolat vagy érzés van írva. Ne szálljunk fel, hagyjuk elrobogni.
11. A reziliens élet
Még az erős vagy szerencsés emberek élete sem stresszmentes, de nehézségek közepette is megtanulhatjuk kezelni a stresszt és elsajátíthatjuk a rezilienciát, így bátran és optimistán nézhetünk a jövő elé.
A reziliencia kialakításának számos módja van, például:
- Ápoljuk a kapcsolatainkat! Szánjunk időt a szeretteinkre, fogadjunk el és nyújtsunk segítésget: mindkettő erősít minket.
- Maradjunk pozitívak! Kimerítő, ha minden rossznak megpróbáljuk megkeresni a jó oldalát, de találjuk meg a hétköznapokban a jó dolgokat, és élvezzük őket.
- Tanuljunk a tapasztalatokból! A hibák megmutatják, min érdemes változtatni. Ha jó megküzdési képességeket használunk, nehéz időkben is reziliensek lehetünk.
- Legyenek pozitív, reális céljaink! Még a kis eredmények is ünneplést érdemelnek.
- Nézzünk szembe a problémákkal! A mellőzés csak ront a helyzeten: ha összeszedjük a bátorságunkat, azonosítjuk a gondokat és konstruktív lépéseket teszünk a megoldás felé, urai leszünk a helyzetnek.
- Higgyünk a képességeinkben! Stressz esetén közöljük másokkal a szükségleteinket, és keressünk megoldásokat. Egy reziliens ember magabiztosan teszi ezt.
- Szeressük magunkat, és gondoskodjunk magunkról! Legyen időnk pihenni, mozogjunk, étkezzünk egészségesen és szórakozzunk. Értékeljük az erősségeinket, és tudjuk, megérdemeljük a jó életet.

12. A reziliencia felé vezető négy lépés
- Keressük meg az erősségeinket! Milyen pozitív meggyőződésekkel, tehetségekkel, képességekkel, jellemzőkkel rendelkezünk, amelyek a rátermettségünket bizonyítják? Keressük meg a hétköznapi rezilienciánkat igazoló „rejtett erősségeket”. Például: „Még fáradtan is mindennap felkészítem a gyerekeket az iskolára. Azt hiszem, kitartó és felelősségteljes vagyok.”
- Alakítsuk ki a saját rezilienciamodellünket! Írjuk le az 1. lépésnél azonosított erősségeket, és állítsunk össze egy listát, amely elősegítheti ezek kiaknázását. Találjunk ki olyan képeket és hasonlatokat, amelyek a büszkeséget erősítik bennünk. Például: „Szívós vagyok. Megtalálom a módját, hogyan segíthet az erősségem kevésbé stresszessé tenni a munkám.”
- Gondoljuk végig, hogyan használhatnánk a rezilienciamodellünket, hogy stresszes helyzetben is reziliensek maradhassunk! Például: „Az egész csapat túlhatjotta magát. Gondoskodni fogok arról, hogy mindenkit támogassak.”
- Ha balszerencsénk van, vagy akadályokba ütközünk, tekintsük ezeket lehetőségként a személyes rezilienciamodellünk tesztelésére, és legyünk büszkék a sikereinkre! Például: „A főnököm mérges volt, de nyugodt maradtam, és mindenkivel váltottam pár szót. Ettől mindannyian jobban éreztük magunkat.”
Forrás:
- Paul Donders: Reziliencia – Hogyan fejlesszük lelki ellenálló képességünket és előzzük meg a kiégést?
- Dr. Diane McIntosh, Dr. Jonathan Horowitz, Megan Kaye: Stressz
- Charlene Rymsha: A kiégés megelőzése és kezelése